10 faktů o automobilce Aston Martin, o kterých jste neměli tušení

Co jste netušili o legendárním Aston Martinu

Historie automobilky Aston Martin sahá až do roku 1913. Za dlouhou dobu své existence se dokázala značka založena Lionelem Martinem a Robertem Bamfordem vybudovat obrovský respekt a úchvatnou pověst. Ačkoli se toho o automobilce z Gaydonu ví mnoho, existuje několik méně známých zajímavostí, o kterých ví jen málokdo.

1) Slovo „Aston“ označuje oblíbenou oblast zakladatele automobilky

prodrive_aston_martin_gt2_

Ještě než začal Lionel Martin, spoluzakladatel automobilka Aston Martin, stavět vlastní automobily, závodil v rally, organizovaných v oblasti zvané jako Aston Hill. Kombinace jeho příjmení a jeho oblíbené závodní oblasti dala vzniknout názvu Aston Martin.

2) Současné logo automobilky je již devátou evolucí loga původního.

astonmartinlogo

Jak se říká, nic netrvá věčně. To platí dvojnásob o vkusu a designu. S tím souvisí i podoba loga automobilek, která je zapotřebí pravidelně obměňovat a zkrášlovat. Například Aston Martin stihl své logo vyměnit nebo poupravit již devětkrát.

3) Logo Aston Martinu našlo inspiraci v Egyptě.

aston_martin_db9_

Inspirací pro logo automobilka Aston Martin se stal známý egyptský brouk – scarab. Tedy konkrétně jeho do široka roztažená křídla, která na kapotách britských sporťáků překrývá nápis Aston Martin. To je také důvod, proč se o tomto logu mnohdy hovoří jako o „křídlech Aston Martinu“.

4) Majitelé Aston Martinů pojmenovávají své vozy jako domácí mazlíčky

amv8_vantage

S touto tradicí přišel sám zakladatel automobilky, Lionel Martin. Od té doby většina majitelé těchto automobilů dává svým vozů nejroztomilejší přezdívky.

5) Nejúspěšnějšími vozy Aston Martinu jsou modely DB

am-db5

Jak bylo již řečeno, automobilka Aston Martin funguje již déle než sto let. Za tuto dobu značka postavila mnoho spektakulárních modelů. Naprosto nejúspěšnějšími modely ovšem jsou ty ze série DB. Za tu je zodpovědný David Brown, který vedl automobilku po druhé světové válce.

6) Lagonda bývala samostatnou značkou

aston_martin_lagonda_1976

Pod slovem Lagonda si mnozí z nás představí luxusní britský sedan pro arabské šejky, jehož cena se šplhá ke třiceti milionům korun. Původně byla ovšem Lagonda samostatnou automobilkou, kterou Aston Martin odkoupil, krátce po druhé světové válce. Nějaký čas automobilka ještě vyráběla vozy pod svým jménem, po čase byla ale z trhu stažena a toto slavné jméno se do světa automobilů vrátilo až v roce 1976 s první generací luxusního sedanu Aston Martin Lagonda.

7) Daniel Craig má doživotní právo na odběr jakéhokoli vozu Aston Martinu

daniel_craig

Nejlepší věc na tom stát se hercem ztvárňujícího nesmrtelného agenta jejího veličenstva není jen to, že se může během natáčení těšit přítomnosti nejnovějších supersportů Aston Martin. Současný James Bond, Daniel Craig, má totiž přístup k Aston Martinům nejen „ na place“, ale i ve svém volném čase. Automobilka Aston Martin se Craigovi chtěla odvděčit za jeho herecký výkon. Tento vděk automobilka projevila tak, že Craigovi udělila právo vlastnit jakýkoli produkční vůz této automobilky, který si vybere.

8) Jméno Aston Martin se vyskytuje v Guinessově knize světových rekordů

aston_martin_dbs_v12_coupe

Možná byste čekali, že toto zvučné jméno nalezneme u kolonky rychlostních rekordů, to je ale omyl. Jméno tradiční britské automobilky totiž nalezneme u položky „nejvíce otoček automobilu během jednoho skoku“. Tento rekord uzmul Aston Martin během natáčení snímku Casino Royal, kde se díky vzduchovému kanonu a speciální rampě dokázal kaskadérský vůz Aston Martin DBS vylétnout do vzduchu a před svým dopadem se sedmkrát otočit kolem své osy.

9) Vyrobit jeden supersport Aston Martin One-77 zabere 2 500 hodin.

aston_martin_one-77_

One-77 je nejdražší a nejrychlejší Aston Martin, který byl doposud sériově vyráběn. Tento supersport s cenovkou 1,9 milionu dolarů (zhruba 47,5 milionu korun) byl postaven v 77 exemplářích. Tento nízký počet je dán nejen vysokou cenou a snahou Aston Martinu udělat z něj opravdu exklusivní vůz. Je také určen mimořádně náročnou ruční výrobou, která si vyžádá 2500 hodin precizní ruční práce.

10) Motory ve vozech Aston Martin jsou vyráběny v továrnách Fordu

am-motor-v12

To je vcelku pochopitelný fakt. Vždyť Aston Martin byl ve vlastnictví amerického giganta s modrým oválem ve znaku od roku 1994 do roku 2007. Logicky tak vozy Aston Martin využívali silné americké motory. Těch se britští konstruktéři nevzdali ani po odchodu Fordu a využívají je dodnes.

Petr Mika

Redaktor

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>