Brána pekel je otevřena

Zdá se vám to trošku přitažené za vlasy? Nebojte, žádná zkáza lidstva nám nehrozí… Alespoň ne hned zítra. Máme na mysli jednu z turisticky nejzajímavějších přírodních krás, které můžeme navštívit. Jedná se o hluboký hořící kráter v poušti Karakalu. Můžeme říct, že když u něj stojíte a díváte do toho hořícího chřtánu, máte opravdu pocit, jakoby se otevřela brána pekel. 

 

brana-2

 

Toto unikátní místo se nachází zhruba 260 km severně od hlavního města Turkmenistánu Ašchabádu. Říkáte si, jak jen je to možné? Ve skutečnosti to zase až tak úplně přírodní úkaz není. Už po několikáté se totiž znovu ukázalo, že vliv člověka je nedozírný. 

Zapálil to člověk

Před zhruba 40 lety (1971) prováděli sovětští geologové průzkum ložiska se zemním plynem, na něž je oblast Turkmenistánu bohatá, a přitom narazili na obrovskou podzemní jeskyni. Podloží se propadlo a zanechalo za sebou 20 metrů hlubokou propast o průměru přibližně 70 metrů. Aby toho však nebylo málo, tak po proražení izolačních vrstev horniny začalo docházet k masivnímu úniku nebezpečného metanu na zemský povrch.

brana

 

Jenže my lidé jsme už od přírody vynalézaví. Geologové se totiž rozhodli vyřešit to po svém. Aby úniku nebezpečného plynu zabránili, shodli se na tom, že nejideálnější bude, když kráter zapálí. Doufali, že zásoby zemního plynu během pár let dojdou a oheň se sám od sebe uhasí. To se však nestalo a od té doby hoří plyn vesele dál. Už desítky let.

 

Proč Brána do pekla?

Toto jedinečné místo se nachází poblíž osady Derweze, což v turkmenštině znamená „brána“. Což je jeden z důvodů, proč se tento úkaz časem začal označovat jako The Door to Hell (Brána do pekla).

Pokud se tedy rozhodnete vyzkoušet atmosféru tohoto místa na vlastní kůži, nezapomeňte navštívit i nedalekou osadu Derweze. Žije zde totiž přibližně 350 turkmenských nomádů kmene Teke.

Co je na nich tak zajímavého?

Tento kmen je známý především pro svou zálibu v chovu jednoho z těch nejlepších koňských plemen – známé pod jménem Achal-Teke. Zajímavostí je, že z jejich koňských hřbetů obdivoval krásy světa i sám Alexandr Veliký. 

 

Zdroj fotografií: www.flickr.com

 

Kateřina

Nadšená cestovatelka, volnomyšlenkářka a milovnice bjj, která sní o dalším dobrodružství. A pokud zrovna nepíše nebo nechodí po horách s batohem na zádech, (nebo se neválí po tatami) tak se s dobrou knihou ráda zavrtá pod peřinu...

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>