Hodinářská hantýrka – rozumíte jí?

Každý obor má své vlastní odborné výrazy. Hodinářství tomu není výjimkou. Myslíte si, že jste znalec a plně ovládáte hodinářskou hantýrku? Tak to určitě budete velice dobře znát tyto termíny, které jsou u specialistů v oboru na denním pořádku. Aneb vám snad neříkají nic výrazy jako ,,KiF“ nebo ,,EOL“?

Hodinářské výrazy, zkratky a hantýrka. Víte, co přesně znamenají?

Proč vůbec zkratky?

Ne každý rozumí všem indikacím, které se dočte v kolonkách, které mají předně popisovat parametry hodinek. Pro méně znalé se často jedná o zkratky, které spíše připomínají začátky vzorců v počítačovém jazyce HTLM nežli hodinářskou terminologii. Jasným důkazem tohoto faktu může být výraz GTLS. Jednoduše řečeno se jedná o speciální technologii, která zajišťuje stálé osvícení hodinových ručiček a indexů.

dansamu / Pixabay

KiF anebo EOL

Pokud se hodináři baví o KiFu, řeč je především o obchodním názvu pro systém, který dokáže zajistit dostatečnou nárazu vzdornost mechanickému strojku, což určitě u kvalitního modelu výrazně oceníte. I EOL je v podstatě důležitým termínem, jelikož poukazuje především na délku životnosti baterie.

dansamu / Pixabay

Tritium a Tourbillon

Tritium se také někdy označuje jako H3. Jedná se o radioaktivní izotop vodíku, který je zde hojně používán pro natírání ručiček a indexů. Tourbillon naopak naráží na hotové hodinářské peklo. Zařízení se pokouší zajistit, aby gravitace neměla vliv na pravidelný chod strojku. Minimální cena těchto hodinek začíná na 1 milionů a ve složitosti mu takřka žádné jiné zařízení ve světě hodinek nemůže konkurovat.

A jaké výrazy jsou nerozluštitelnými kódy pro vás?

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>