Na Kronborg na návštěvu za Hamletem

www.pixabay.com

Co říkáte na takové malé paranormální hledání? Co se podívat po duchovi Hamleta, kralevice dánského?

Co si můžete v Dánsku vychutnat? Třeba letní odpoledne, procházka podél pobřeží Severního moře, nízké slunce rozevírá své bledé paprsky nad modrou vodou a kontrastní majestátní červené cihlové zdi renesančního zámku poblíž přitahují oči, páry se zmrzlinou se procházejí kolem nábřeží a všudypřítomní rackové elegantně krouží. Pokud tady žádného ducha nepotkáte, pravděpodobně jste ve špatné době nebo na špatném místě, ale i tak to rozhodně stojí za to, ale hledejme dále.

www.pixabay.com
www.pixabay.com

Zkusme se projít po hradbách hradu Kronborg, kde se Hamlet, kralevic Dánska, potkal s duchem svého zavražděného otce a dal do pohybu příběh msty, který naplnil snad nejznámější anglické literární dílo, stačí přejet jen 45 minut vlakem po pobřeží z Kodaně do města, kde se ponoříte do renesanční nálady hradu Elsinore a můžete se procházet mezi staletými budovami města.

Cestou z vlakového nádraží procházíte kolem kostelů se zelenými měděnými věžemi a hrázděnými domy ve fantastických barvách jako je broskev, hořčice, šalvěj, směrem k nejnovější atrakci, Dánskému Námořnímu muzeu.

www.pixabay.com
www.pixabay.com

Město Elsinore má špičkovou kulturní scénu, kde uvidíte veřejnou přehlídku uměleckých děl a časté kulturní festivaly. Město také všude předvádí svou námořní minulost. Kam se oko podívá, tam jsou modely lodí a námořníci s klobouky vykukují z oken všemožných butiků. Nástěnná malba líčí vizi přístavu zaplněného koráby, piráty, námořníky a rybami.

www.pixabay.com
www.pixabay.com

Nedaleko Námořního muzea najdete stříbřitého chlapce, sedícího na stříbrné skále a vyhlížejícího zoufale na moře. Je to socha Han („On“ v dánštině), mužský protějšek slavné sochy malé mořské víly v Kodani z vysoce leštěné nerezové oceli, odhalený v roce 2012.

www.pixabay.com
www.pixabay.com

Nakonec všechny cesty vedou ke kultovnímu hradu Kronborg, střízlivé, čtyřstranné pevnosti ozdobené věžičkami. Hrad sám je majestátní výsledek architektonického manželství luteránské zdrženlivosti a renesanční okázalosti. Herci v dobových kostýmech tu provádí svou turistickou skupinu po zámeckých místnostech, kde vypráví o historii hradu a přibližují i osudy divadelního prince Hamleta. A možná, když bude sestupovat soumrak a budete se pozorně dívat, uvidíte stín Hamleta bloudícího po hradbách.

www.pixabay.com
www.pixabay.com

Šárka Spáčilová

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>