Proč tolik tloustneme? Obezogeny!

obezo2
Je to zdravé?

Nejde o lenost nebo genetiku…

Víte, že za pneumatiky na břiše může i váš mobilní telefon, židle, na které sedíte, nebo „zdravá“ zelenina? Vědci se zabývají výzkumem obezogenních látek, zkráceně se jim říká obezogeny. Jsou to molekuly, které se díky nám, lidem, dostaly do životního prostředí a když proniknou do vašeho těla, ovlivní vám metabolismus. Především tak, že ztloustnete a začne se vám hromadit v tkáních tuk.

Kdo s tím přišel?

Za termín „obezogen“ může biolog Bruce Blumberg z americké univerzity v Irvine. Prováděl pokusy – březím myším podával malé dávky tributylcínu (organická sloučenina cínu) a samicím se rodila mláďata, která rychle přibývala na váze. Jejich tukové buňky byly větší. Vědci ale již od sedmdesátých let zjišťovali při toxikologických studií, že u laboratorních zvířat se zvyšuje hmotnost po malé dávce chemikálií. Ale nevěnovali tomu příliš pozornosti. Dnes už jsou obezogeny „v módě“, ale nejde jen o nový trend, vědci se vážně zabývají jejich výzkumem.

obezo1
Je to jen chemie…

Jeden z prvních objevených obezogenů byl tributylcín. Používal se jako složka lodních nátěrů. Většina lidí s ním není v přímém styku, ale přesto nám koluje v krvi, pijí ho děti v mateřském mléce a máme ho i v játrech. Dnes už vědci prozkoumali asi dvacet molekul, které zasahují do metabolismu a způsobují obezitu. Jenže netýká se to jen lidí, ale i zvířat, která chováme jako domácí mazlíčky.

Je jich spoustu…

Další dva obezogeny jsou genistein a glutamát sodný – pokud vám glutamát něco připomíná… ano, je ve spoustě jídel, hlavně v polotovarech, genistein obsahuje sója. Známé jsou i ftaláty, nikotin, nebo fruktóza (ovocný cukr). Zkrátka: někdo je obézní „po rodičích“, ale mohou v tom být i chemikálie.

Propagátorka zdravého životního stylu Jilian Michaels varuje ve své knize před potravinami s aditivy. Říká, že obezogeny podněcují válku v těle, protože váš metabolismus reguluje hormonální rovnováhu a hmotnost těla – a chemikálie tuto biochemii mohou vážně narušit. Tímto problémem se už zabývá i Světová zdravotnická organizace, a nebezpečných látek je prý zhruba osm set, ale málo z nich zatím vědci prozkoumali.

obezo
Menší bříško

Kde všude číhají?

Například na mercerově univerzitě zkoumali působení pesticidů na dětskou obezitu. Jeden z nejrozšířenějších pesticidů, 2,5 DCP způsobuje vyšší výskyt obezitu u všech účastníků pokusu. Pesticidy obsahuje ovoce a zelenina – brambory, celer, jahody, hroznové víno…

Nebezpečné jsou látky, zabraňující hoření – ty obsahují snad všechna elektronická zařízení a můžete je najít i v sáčcích na popcorn… Také plasty nejsou úplně košer. Nebo nový antiperspirant a antibakteriální gel vaší přítelkyně… Zkrátka je lepší si dávat pozor na to, co kupujeme.

Anna Šnoblová

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>