Spolujízda jako fenomén dnešní doby

hitchhiker-691581_1280
Zobrazit galerii
3 fotek
cuba-1197800_1920
Spolujízda jako fenomén dnešní doby
cuba-1197800_1920

hitchhiker-691581_1280
Spolujízda jako fenomén dnešní doby
hitchhiker-691581_1280

hitchhiker-706505_1920
Spolujízda jako fenomén dnešní doby
hitchhiker-706505_1920

Cestování je v současnosti jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit, to je bezesporu. A díky své oblibě se objevili různé druhy dopravy. Slyšeli jste již o spolujízdě? Podívejme se na tento fenomén blíže.

Společné rozdělení nákladů

cuba-1197800_1920

Základní myšlenkou spolujízdy je sdílení nákladů na dopravu. To nabízí výhody hned pro obě strany účastníků cesty, kteří se dostanou do cíle za poměrně nízké ceny, protože si je mohou rozdělit. V praxi to tak znamená, že se dostaneme pohodlně automobilem z bodu A do bodu B za ještě nižší cenu, než hromadnou dopravou.

Jak to funguje

hitchhiker-691581_1280

Princip je velmi snadný. Najdete na internetu řadu aplikací, skupin na sociálních sítích nebo inzerátů, ale nejoblíbenějším a nejrozšířenějším způsobem je spolujízda přes aplikaci Blablacar. Zpravidla si zde vyberete destinaci, ze které potřebujete jet a destinaci kam míříte a určíte datum a čas. Ve vyhledaném seznamu si vyberete řidiče podle recenzí, podle automobilu, podle ceny za cestu nebo podle obsazenosti vozidla.

Je to bezpečné?

Rozhodně si nemusíte myslet, že by se jednalo o klasické stopování. Samotní uživatelé mají na internetových stránkách profily, můžete si sem přidat fotografii, píšou na sebe recenze, dávají si hodnocení a tím se zvyšuje jejich důvěryhodnost. Služba je na srovnatelné úrovni jako je například Couchsurfing.

Výhody jsou velké

hitchhiker-706505_1920

Nemusíte se spoléhat na hromadnou dopravu. Cena za svezení bývá obvykle nižší než jízdenka na autobus nebo vlak. Další výhodou je poměrně velký počet uživatelů a mezi velkými městy naleznete frekventované spojení v různé časy.

Navíc díky tomu, že aplikace je mezinárodní, nejste vázáni jen na území České republiky a můžete se tak vypravit například do Německa, Rakouska, Slovenska a vůbec po celé Evropě. Kromě zmíněné Blablacar existují i místní poskytovatelé této služby nebo inzertní portály, ale možnosti spolujízdy jsou dosti omezené.

Jaké jsou vaše zkušenosti se spolujízdou? Napište nám váš názor!

Jaroslav Pšeničný

Milovník cestování, kvalitního jídla, sportu a nevšedních zážitků. Hračička, kterého baví moderní technologie stejně jako stavebnice Lego. Zastánce názoru, že člověk by na sobě měl neustále pracovat. Požitkář.

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>