Stinné stránky života v zahraničí

… aneb co se z pohlednic nedozvíte.

 

Rozhodli jste se začít znovu, vše opustit a vydat se vstříc životu v zahraničí? Gratulujeme! Měli byste však nejdříve vědět, že na přísloví „všude je chleba o dvou kůrkách“, opravdu něco je. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli poukázat na to, že život v zahraničí není o nic lehčí, než ten, od kterého jste se rozhodli odejít. Internetem poletuje nesčetné množství motivačních textů a inspirativních obrázků, které vás k životu za hranicemi pomohou „nakopnout“. Avšak člověk by měl vždy znát i ta negativa. Pojďte si proto s námi projít i ty stinné stránky života v zahraničí, které vás mohou v budoucnu potkat.

pexels-photo-10

Lidé (turisté) mívají poněkud zkreslené představy o tom, co vše život v zahraničí obnáší. Realita života se totiž běžnému turistovi vyhne širokým obloukem. Před očima pak má pouze lesk a vůně restaurací a s láskou vzpomíná na všechna ta dobrodružství a krásné památky, které měl to štěstí zažít na vlastní kůži.

Nic z toho však není reálné. Je to jen pouhá iluze, kterou si lidé s nadšením vytváří. Život totiž nikdy není neustále tak nablýskaný… Ať už jste kdekoli.

Budete daleko od rodiny

To je všem jasné. Jenže v praxi to znamená, že se vám pomalu a nenápadně životy našich blízkých vzdálí. Ať už totiž chcete nebo ne, tak vztahy bývají založeny na společných vzpomínkách. Jako na potvoru se navíc stává, že většina rodinných událostí se vyrojí právě ve chvíli, kdy vy budete na druhém konci světa. A tak se připravte, že budete chybět na spoustě rodinných fotografií nebo že přijdete o narození něčího dítěte či že zrovna v dobu vaší nepřítomnosti se vaši bývalí spolužáci po 15 letech rozhodnout uspořádat setkání…  A vy s tím nemůžete nic udělat. Protože tady prostě a jednoduše nebudete.

people-mother-family-father

Byrokracie

Opusťte práci, kupte si letenku a odleťte na Bali.“ Tak přesně tohle se poslední dobou píše na každém druhém motivačním plakátu. Může se to zdát jako dobré východisko, pokud je vaše momentální práce na nic a nemáte žádné pozitivní vyhlídky do budoucna. Změna je totiž dobrá. Jenže si taky musíte uvědomit, co všechno budete muset pro svůj „nový život“ vyřídit. 

pexels-photo-11

Pracovní povolení. Vypilovat (naučit se) cizí jazyk, obcházet, obepisovat, obvolávat firmy, hledat si nové ubytování…

Budete osamělí

Ne vždy. Ne všude. Ovšem ta nekonečná vzdálenost se bude neustále promítat celým vaším životem. Samozřejmě, že za tu dobu poznáme spoustu nových lidí. Bohužel však vytvořit si opravdu blízký vztah vyžaduje čas. A pokud mají lidé ve vašem okolí navíc podobný názor na přistěhovalce jako Donald Trump, tak se na vás budou nejspíš i dívat jako na někoho, kdo tam jednoduše nepatří.

pexels-photo-165263

Musíte začít od nuly

Vše je totiž jiné. Jazyk, jídlo, mentalita, tradice, káva, obchody… A vy se budete snažit dělat vše, abyste co nejlépe zapadli. A tak si budete hledat novou oblíbenou kavárnu i knihkupectví a pomalu si budete zvykat, že potraviny bývají v obchodech na jiných místech. 

Pocit rozpolcenosti

Jenže po nějaké době se sami sebe budete ptát, kde je vlastně to moje „doma“?

Nechápejte mě špatně. Život v zahraničí je skvělá příležitost, díky níž se toho můžete opravdu moc naučit. Člověk by však měl znát vždy obě strany mince, aby se mohl s čistým svědomím rozhodnout, jestli je to to, co opravdu chce.

 

Kateřina

Nadšená cestovatelka, volnomyšlenkářka a milovnice bjj, která sní o dalším dobrodružství. A pokud zrovna nepíše nebo nechodí po horách s batohem na zádech, (nebo se neválí po tatami) tak se s dobrou knihou ráda zavrtá pod peřinu...

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>