Běžci bojují s větrem - archiv Honza Tománek
image033

Honza Tománek - archiv archiv Honza Tománek
image043

Medaile předával bahrainský princ Nasser bin Hamada Al Khalifa -  archiv Honza Tománek
image045

Medaile předával bahrainský princ Nasser bin Hamada Al Khalifa - archiv Honza Tománek

Předávání medaile - archiv Honza Tománek
image046

Tomáš Řenč - Facebook Tomáš Řenč
13718671_1343289179033710_4660841061197579583_n

V sobotu 10. prosince proběhl v hlavním městě Bahrainu Manamy extrémní vytrvalecký závod 70.3 Ironman Bahrain.

1.9 kilometru plavání – 90 kilometru cyklistika – 21.1 kilometru běh

Plavecká část – archiv Honza Tománek

Během závodu účastníci bojovali se silným větrem dosahující rychlosti 40 až 50 kilometrů za hodinu. Zdánlivě jednoduchá a rovinatá trať se díky němu proměnila v nelítostný boj.

Plavání

Start plavecké části probíhal v centru hlavního města Bahrainu Manamy u hotelu Four Season. Na závodníky čekal jeden plavecký okruh v uměle vytvořené zátoce, která byla od volného moře z velké části oddělena.

Voda byla relativně klidná, ale silný vítr bičoval hladinu. Krátce před sedmou hodinou ranní odstartovali profesionálové. O několik minut později profesionálky a pak i závodníci kategorie Physically Challenged.

Pro cyklisty byl silný vítr velkou komplikací – archiv Honza Tománek

Cyklistika

Po výjezdu z Manamy vedla trať po dálnici směrem k okruhu F1. Monotónnost široké silnice rozbíjela snad jen projíždějící auta v bočních pruzích, jejichž hukot a výfukové plyny závodníky provázely dalších 30 kilometrů. Obrátka byla u bahrainské univerzity  a trasa vedla dál do Zallaqu, kde už byly silnice absolutně uzavřeny s vyloučením veškerého provozu. Předpověď počasí slibovala silný vítr, což se dále splnilo a neustále foukalo z boku. Následovaly dva uzavřené okruhy v blízkosti T2 na okruhu F1. Trať vedla pouštní krajinou a byla zcela otevřená větru. Cyklisté byli větrem velmi flustrovaní.

Běžci bojují s větrem – archiv Honza Tománek

Běh

I při běžecké části museli závodníci bojovat se silným větrem. Běžecká trať je provedla Al Areen Wildlife Parkem, který kombinací zoo a safari seznamuje návštěvníky s typickou bahrainskou faunou a flórou. Následoval podjezd pod dráhou F1 a poté již průjezd padockem a cílová rovinka na červeném koberci.

Medaile předával bahrainský princ Nasser bin Hamada Al Khalifa – archiv Honza Tománek

Z českých závodníků dorazil do cíle první Tomáš Řenč, v čase 4:03:38.

Tomáš Řenč – Facebook Tomáš Řenč

Závodu se účastnil i náš handicapovaný sportovec Jan Tománek, který dokončil ve svém novém osobním rekordu 5:31:27 hodiny.

Honza Tománek – archiv archiv Honza Tománek

V kategorii Physically Challenged zvítězil nad paralympijským medailistou Mohamedem Lahnou a v absolutním pořadí závodníků bez handicapu skončil na celkovém 282. místě z 722 startujících.