Zapotit se v sauně? Klidně každý den!

Před fyzickou námahou není špatné pobýt v sauně. Jsou samozřejmě určitá omezení, pokud máte problémy se srdcem, radši na saunu zapomeňte. Ale zdravému člověku může sauna prospět. Je to velmi příjemné – uvolní se vám unavené svaly a zklidní vám to mozek. Do krve se vám vyplaví endorfiny.

www-viavestra-cz
Jako v horkém letním dni…

Jak dlouho?

Pobyt v sauně je tak dlouhý, jak je vám to příjemné – když už vás pálí nos a obličej, vylezte ven a skočte do finského jezera… nebo se zchlaďte ve sprše v českém bazénu. To opakujte tak třikrát. Saunovat se můžete i denně. Finové se často šlehají březovými metlami s listím – přivádějí víc tepla na kůži a navíc můžou vdechovat éterické látky z březových listů. U nás se můžete drhnout kartáčem nebo žínkou.

Ve tradiční finské sauně budete nazí, ve většině veřejných saun také – ale pozor na smíšené saunování. V České republice musíme používat ručníky. Před saunou nepijte alkohol a umyjte se mýdlem, potom se utřete do sucha.

www-thermarium-com
Krásná a prostorná

Je to terapie!

Sauna je v podstatě druhem termoterapie, čili léčby teplem. Další druhy tremoterapie jsou parafínové zábaly, termální koupele nebo napařování nohou. V sauně se vám zrychlí srdeční tep a tělo se zahřeje na 39 stupňů. Tím je na celý organismus mírná zátěž, ale ta posiluje odolnost, zpomaluje stárnutí a chrání před civilizačními chorobami.

Dýchejte jen ústy, suchý vzduch by vám vysušil sliznici nosu a také by vás mohla bolet hlava. Při pocení se masírujte po celém těle. Ideální doba je 8 – 15 minut, pak se opláchněte ve sprše a hurá do bazénku. Pijte hodně vody, minerálky nebo džusu, vhodný je i chladný čaj.

www-baederhaus-de
Pohoda…

Nakonec malá zajímavost: ve Finsku mají pověst o saunovém elfovi. Jmenuje se Saunatonttu a umí kouzlit!

 

Anna Šnoblová

Je mi 27 let, můj největší koníček je psaní - píšu kromě článků i básně a povídky. Ráda chodím v létě plavat a v zimě na zimní stadion bruslit. Když mám čas, jsem schopná celé odpoledne číst fantasy nebo nějaké romantické příběhy. Taky mě baví číst knížky v angličtině, třeba Jane Austenovou. Často chodím na procházky na louku nebo do lesa...

Bez komentáře

Přidejte komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Můžete použít tyto HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>